Emigracja to nie jest łatwy temat. Wiąże się z wieloma nadziejami, ale kryje też sporo ciemnych stron, o których mimo że człowiek słyszy, jakoś nie bierze ich aż tak do siebie, kiedy planuje wyjazd. Może to i lepiej, bo inaczej do wyjazdu mogłoby wcale nie dojść! Nie oznacza to, że emigracja zawsze musi okazać się doświadczeniem ciężkim — bynajmniej, ma wiele plusów. Ale z czym to się właściwie wiąże? O czym trzeba pamiętać? No i czy emigracja do Czech właśnie to dobry pomysł?
Emigracja… do Czech?
Emigracja do Czech – to dla niektórych może brzmieć niedorzecznie. Niewielki kraj, który wciąż zmaga się z komunistyczną przeszłością, nie ma euro, a do tego daleko do morza, plaż i drinków z parasolką – po co tam właściwie jechać? Czy to nie trochę tak, jakby wyjechać do Polski, tylko takiej sprzed kilku lat?… Dla mnie te pytania brzmią zabawnie, ale dla kogoś, kto stoi przed wyborem: Niemcy czy Czechy? Anglia czy Czechy? A może Hiszpania czy Czechy?, wcale nie są bezzasadne. W Czechach faktycznie zarabia się mniej niż w Niemczech czy Anglii; faktycznie mają komunistyczną przeszłość (to jeden z niewielu krajów bloku wschodniego, w którym partia komunistyczna funkcjonuje do dziś, niemal niezmieniona), faktycznie kraj cierpi z powodu korupcji. Wszystko to nie brzmi zachęcająco.
Co dobrego panie w Czechach
Wielu jednak decyduje się na przyjazd. Dlaczego? Aby poznać powód, trzeba pokopać trochę głębiej. Czechy to dawny kraj Cesarstwa Austro-Węgierskiego; tradycje państwowe są w tym kraju na pewno głębiej zakorzenione niż w Polsce. W życiu codziennym okazuje się, że urzędnicy i służby są właśnie po to – aby obywatelom pomagać. Nie oznacza to, że biurokracja jest mniejsza, ani że wszystko jest nowoczesne; raczej, że można liczyć na pomocną dłoń. Sama tego doświadczyłam, choćby zakładając firmę: urzędnik, który pomógł przy dokumentach, najemca, z którym można było się dogadać. Zarobki owszem, są niższe niż na Zachodzie, ale koszty życia także. Kultura jest inna – ale nie aż tak inna niż polska, to w końcu jest kraj w Europie Środkowej. Opieka zdrowotna jest dużo lepsza, a do tego dystans i czas potrzebny na wizytę w Polsce jest po prostu niewielki. Jeśli dodać do tego brak religijnej otoczki życia publicznego, która uwiera wielu, otrzymujemy całkiem dobre wyjaśnienie, dlaczego tak wielu Polaków emigruje właśnie do Czech.
Nowy język i nowa ja
Emigracja zmusza większość z nas, emigrantów, do tego, czego nie mogła nas zmusić pani od angielskiego/niemieckiego/francuskiego (wpisać dowolny język obcy): w końcu trzeba wziąć się za naukę słówek i gramatyki; odważyć się otworzyć buzię i przemówić w języku obcym. Pół biedy, jeśli tego języka już wcześniej liznęliśmy. Gorzej, gdy jest zupełnie nowy, a społeczeństwo, w którym się znaleźliśmy, podzielało nasz brak entuzjazmu do nauki angielskiego w szkole i bez znajomości lokalnego języka nie kupimy nawet chleba. Nowy język to nie tylko trudność i ćwiczenie dla szarych komórek, to także okazja do poznania nowej perspektywy. Mówi się, że nowy język to nowe życie; inne rozumienie historii, inne doświadczenia wyniesione z przeszłości, inne zwyczaje. Ich poznawanie to nieustanna robota, która umożliwi nam jednak poznanie lokalsów, którzy z czasem zostaną naszymi przyjaciółmi i pozwolą poczuć się w końcu jak w domu.
Przygotowania do emigracji
Na początku ilość spraw do ogarnięcia może przytłaczać, ale tak naprawdę, oprócz formalności, są dwie najważniejsze: praca i mieszkanie. Jak szukać pracy, a jak mieszkania? Bez znajomości języka nie będzie to zadanie najprostsze, ale są i na to sposoby. Przede wszystkim należy się zorientować, w jaki sposób będziemy mogli zarabiać: czy możliwa jest kontynuacja pracy, którą wykonywaliśmy do tej pory, czy całkowicie chcemy zmienić branżę? Co umiemy? Co chcemy osiągnąć? Emigracja jest dobrym powodem do przemyśleń tego rodzaju – przykładowo sama wykorzystałam ją do całkowitej zmiany sposobu utrzymania. Może się jednak okazać, że praca marzeń musi poczekać, przynajmniej do momentu opanowania przez nas w stopniu przyzwoitym języka nowej ojczyzny. Co innego praca na produkcji – tej zazwyczaj nie brakuje, źle płatna nie jest, i nie trzeba się do niej szczególnie przygotowywać. Warto się za czymś takim rozejrzeć, choćby na początek, aby ułatwić sobie start.
Mieszkanie w Czechach
Mieszkanie to podstawa. Oczywiście można szukać pracy od razu z zakwaterowaniem (takie oferty również istnieją); często to jednak będą współdzielone mieszkania lub pokoje. Jeśli cenimy sobie prywatność, musimy pomyśleć o wynajmie. Ceny wynajmu – przynajmniej w dużych czeskich miastach – nie są jednak niskie, a więc koniecznym będzie uzbieranie pewnej sumy na początek, która umożliwi opłacenie kaucji, najmu na kilka pierwszych miesięcy i utrzymania. Znalezienie mieszkania samo w sobie bywa uciążliwe, o tyle, że wymaga spędzenia pewnej liczby godzin na przeglądaniu ofert. Sztuka polega na znalezieniu odpowiedniej oferty i szybkiej reakcji, najlepiej telefonicznej. Do tego jednak konieczna jest znajomość języka – albo native’a, który pomoże w komunikacji.
Wielki dzień
O czym pamiętać, emigrując? Chyba o tym, że nic nie jest ostateczne, i w razie czego – nie ma żadnego wstydu w powrocie. Kraj ojczysty – przynajmniej dla mnie – zawsze będzie miejscem, w którym się urodziłam, wychowałam, z którego pochodzę i jako taki pozostanie mi drogi. Jako osoba, która przerobiła powrót z emigracji (krótkiej, bo krótkiej, ale zawsze), a potem ponowny wyjazd, mogę tylko stwierdzić, że żałuję jednego: targania ze sobą zbyt wielu rzeczy. Za późno dotarło do mnie, że tak naprawdę (nie licząc książek) wszystkie rzeczy, których do życia potrzebuję, mieszczą się w mojej czerwonej walizce. Oczywiście, z czasem znowu zaczęło ich przybywać, coś tam jeszcze z domu wywiozłam (np. pralkę:D), ale puenta tego jest taka, że na początek nie potrzebujemy brać wszystkiego. Lepiej chyba zostawić sobie trochę miejsca w walizce, i w głowie, na nowe doznania, i nowe doświadczenia. Puste miejsce szybko się zapełni. A gdyby trzeba było wracać, nie będzie trzeba wynajmować ciężarówki.
Jak się przygotować do emigracji do Czech?
EDIT: Uwaga! W sprzedaży mój pierwszy e-book: „Przewodnik po Czechach. Emigracja”! Ten artykuł powstał już dobrze ponad rok temu. Od tego czasu przeczytało go mnóstwo czytelników. Temat emigracji, szczególnie po ostatnich wydarzeniach w kraju, stał się bardzo popularny. W odpowiedzi na zainteresowanie szczegółami życia w Czechach napisałam e-booka o emigracji do Czech, czerpiąc z doświadczeń swoich i innych polskich imigrantów. Sporo w nim informacji na tematy praktyczne: koszty życia, szukanie pracy, załatwianie mieszkania, formalności po przyjeździe, ubezpieczenie zdrowotne i zakładanie firmy. Opowiadam w nim także o czeskim stylu życia, czeskiej mentalności, czeskiej kulturze pracy i o tym, czy język czeski jest do życia w Czechach konieczny oraz jak się go uczyć. Jeśli poważnie myślisz o wyjeździe, ta pozycja pomoże Ci zebrać komplet informacji przed podjęciem decyzji – choćby do porównania opcji wyjazdu do innych krajów. Serdecznie polecam -> tutaj poznasz szczegóły.
Na blogu ukazało się też kilka innych artykułów w tym temacie, m.in.:
- Jak szukać mieszkania w Czechach
- Jak znaleźć pracę w Czechach
- Jaki jest koszt życia w Czechach
- Emigracja to nie bułka z masłem
- Co dała mi emigracja
W każdym razie trzymam kciuki za podjęcie tej właściwej decyzji! Powodzenia!
Marta