O blogu

Jeśli szykujesz się na wyprawę do Czech i nie wiesz, od czego zacząć, a w Twojej głowie pojawia się seria pytań: czym tam właściwie płacą? co jedzą? czego się napić? gdzie mogę spać? – to trafił@ś w odpowiednie miejsce! Poniżej blog – przewodnik po Czechach w formie on-line, który powinien zaopatrzyć Cię w niezbędną wiedzę, by w Republice Czeskiej nie dać się przygnieść tonie knedlików, utopić w morzu piwa albo stracić fortuny na pamiątkach kupowanych na Moście Karola.

Blog dzieli się na kilka pomniejszych bloków:

#Czechy praktycznie

Wszystko, by wiedzieć, co zabrać, gdzie spać, co zjeść i wypić, a także – jak się do Czech właściwie dostać. Tutaj także poczytasz praktyczną serię emigracyjną, czyli zestaw informacji w pigułce, które pomogą, jeśli zdecydujesz się do Czech emigrować.

#Czechy mentalnie

Gdy masz już mniej lub bardziej zaplanowaną podróż, ale chciał@byś poznać mieszkańców Czech nieco bliżej, znajdziesz tutaj felietony napisane piórem osoby, która Czechów i Czeszki obserwuje pod względem języka czeskiego, kuchni, w życiu codziennym, świątecznym, a także tym prowadzonym on-line. Znajdzie się też refleksja, jak to możliwe, że dwa tak bliskie narody pod względem językowym i geograficznym mogą być tak różne.

Według różnych badań Czesi są najulubieńszym narodem Polaków*; Czesi zazwyczaj na tę wiadomość uśmiechają się z lekkim zakłopotaniem, a potem dodają, że niestety ta miłość nie jest odwzajemniona. Polacy Czechów owszem kochają – za piwo, knedla i luz – ale prawda jest taka, że dokładnie tak, jak i Czesi, dają się czasem ogłupić stereotypom, które rządzą wyobrażeniami o naszych krajach. Niby więc sąsiedzi, którzy są sobie językowo tak bliscy, a jednak nie wiemy o sobie wzajemnie prawie nic. Z tego względu postanowiłam poszerzyć nieco własne horyzonty i spisać różne spostrzeżenia dotyczące czeskiej kultury i mentalności.

#Czesi na językach – o języku czeskim, jego historii, ciekawostkach, nauce, podobieństwach i różnicach między czeskim a polskim

#Czesi na widelcu – o kulturze jedzenia, kulinariach, kuchni szerokopojętej, obejmującej również napoje, a więc: piwo, wino i kofolę!

#Czeskie życie – o życiu codziennym i świątecznym, zarówno o drobnostkach i rzeczach większych, które składają się na czeską rzeczywistość

#Lech a Czech – o stosunkach polsko-czeskich; a także szerzej, o stosunkach między Słowianami, z kontekstem historycznym

#Czesi na internetach – o czeskim życiu on-line, czyli co wyklikać, by przenieść się na czeskie internety

#Palcem po Republice

To miejsce, w którym zapoznasz się z geografią Republiki, jej podziałem i regionami turystycznymi. One właśnie posłużyły mi do stworzenia kategorii – każdy wpis proponujący wyjazd opatrzony jest kategorią konkretnego regionu. W ten sposób możesz szybko odnaleźć propozycje wyjazdów do interesujących Cię regionów. Dodatkowo, odnajdziesz tutaj także interaktywną mapę Czech, na której bieżąco zaznaczam opisywane przeze mnie miejscówki.

#Myślodsiewnia

Jak możecie przypuszczać po nazwie, byłam (a w głębi serca wciąż jestem!) wielką fanką serii o Harrym Potterze. W powieści pojawił się kiedyś pewien przedmiot, który bardzo przydałby mi się na co dzień. Mianowicie, myślodsiewnia. Magiczna misa, która zbiera myśli tłoczące się w głowie i pozwala w spokoju się im przyjrzeć. Niestety takowej nie posiadam – dlatego postanowiłam stworzyć sobie własną. Tutaj będę pisać na tematy niezwiązane z tematyką Czech, będące jednak aktualnymi i frapującymi mnie problemami. Możecie spodziewać się tekstów o feminizmie, społeczeństwie albo po prostu fajnym życiu. Tutaj też znajdą się teksty tworzące projekt Bez pamięci.

Bez pamięci

To projekt, który narodził się w mojej głowie już dawno. Niedawno natomiast wyklarował się na tyle, by pojawiły się pierwsze teksty. Chodzi o pamięć, chodzi o tożsamość, chodzi o zrozumienie, skąd jestem i dlaczego właśnie tutaj. Postanowiłam spojrzeć oczami przodków na dzisiejszy świat, choć trochę zrozumieć, kim są albo kim byli i dlaczego wybierali tak, a nie inaczej. Wbrew temu, jak wielką wiedzę historyczną dzisiaj posiadamy, wciąż i wciąż wydaje nam się, że byliśmy pierwsi. Że my byśmy tak nigdy nie postąpili.

Guzik prawda. Wierzę w to, że rzeczywistość wynika z przeszłości. Nikt nie żyje oderwany od świata zewnętrznego. Czasem, by lepiej zrozumieć siebie i to, co dzieje się teraz – wystarczy spojrzeć wstecz. To właśnie próbuję zrobić. Zapraszam do podróży w przeszłość.

Z walizką przekonań

Poznawanie mentalności ludzi bywa niebanalnym składnikiem podróży. Zazwyczaj wyruszam w drogę z walizką pełną wyobrażeń o miejscu i ludziach mojej destynacji, a potem nierzadko szybko muszę wyrzucić do kosza jej całą zawartość. Nieoczekiwane odkrycia, zaskoczenia i zdziwienia uczą mnie otwartości na innych, ale też każą krytycznie spojrzeć na siebie i własny kraj. To chyba najcenniejsza lekcja, jaką przywożę ze sobą po każdej podróży, kiedy czerwoną walizkę chowam z powrotem za szafę.

Jeśli czujecie się zaintrygowani – zapraszam do odkrywania moich czeskich i nie-czeskich spostrzeżeń. Do usłyszenia!

alfa

*Czesi, ulubiony naród Polaków, Wyborcza, 16.06.2012

*Stosunek Polaków do innych narodów, CBOS, NR 14/2015