O blogu

Jeśli szykujesz się na wyprawę do Czech i nie wiesz, od czego zacząć, a w Twojej głowie pojawia się seria pytań: czym tam właściwie płacą? co jedzą? czego się napić? gdzie mogę spać? – to trafił@ś w odpowiednie miejsce! Poniżej blog – przewodnik po Czechach w formie on-line, który powinien zaopatrzyć Cię w niezbędną wiedzę, by w Republice Czeskiej nie dać się przygnieść tonie knedlików, utopić w morzu piwa albo stracić fortuny na pamiątkach kupowanych na Moście Karola.

Podróże do Czech

Blog powstał z prostej potrzeby relacjonowania moich niekończących się podróży do Czech. Jego pierwsza wersja postawiona była jeszcze na jednej z darmowym platform dobrych siedem lat temu i wyglądała tak, jak wiele ówczesnych nieprofesjonalnych blogów prowadzonych dla czystego funu jego pisania. Wiele się w tym czasie zmieniło – artykuły z krótkich i niepoważnych tekstów zmieniły się w długie i (raczej) niepoważne, a ja sama do Czech się przeprowadziłam. Wszystko za sprawą mojego osobistego Czecha, który za Czechami lobbował od pierwszych chwil naszej znajomości.

I nie mogę go za to winić. Czechy to wspaniały kraj, który pokochałam niemal tak jak własny. Dziś jestem szczęśliwą mieszkanką Brna i z zapałem godnym uporu zwiedzam jego zakątki w niemal każdej wolnej chwili. Blog stał się miejscem, w którym publikuję inspiracje podróżnicze (przede wszystkim te czeskie, chociaż kilka europejskich też się pojawiło) oraz opowiadam o życiu w Czechach. Moim i tym polskim – bo po serii artykułów o emigracji, które wywindowały jego popularność, postanowiłam o życiu polskiej emigrantki w Czechach napisać e-booka. Dużo w nim moich osobistych wrażeń z czeskiej rzeczywistości i jeszcze więcej praktycznych wskazówek na temat tego, jak w Czechach zamieszkać. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Co czeskiego na blogu

Na blogu znajdziecie kilka sekcji tematycznych – trzy główne o Czechach i dwa poboczne:

  • Czeska kultura – wszystko o języku, kulturze, kuchni, internecie i społeczeństwie w Czechach. Tutaj znajdziecie teksty po polityce, czeskich zwyczajach, świętach, śmiesznostkach, daniach, napojach, twórcach. Po prostu wszystko, co czeskie i co lubicie.
  • Emigracja w Czechach – moje doświadczenia polskiej emigrantki w Czechach. Tematy bardzo praktyczne (szukanie mieszkania, pracy, formalności po przyjeździe, rejestracja auta itp.), jak i bardziej refleksyjne (jak to jest wyprowadzić się z własnego kraju, szok kulturowy, co emigracja mi dała). Mały elementarz dla każdego, kto poważnie myśli o wyprowadzce na stałe do Czech. Oczywiście to tylko przedsmak tego, co w e-booku.
  • Urlop – czyli podróżowanie po Czechach. To kategoria bardzo szeroka, podzieliłam ją na dwie pomniejsze: czyli weekend w Czechach (tutaj publikacje propozycji kilkudniowych wycieczek w całej Republice) oraz jak Czechy zwiedzać najlepiej (czyli jak szukać noclegu, na co zwrócić uwagę w trakcie podróży, co jeść, jak zwiedzać aktywnie np. rowerem, kajakiem itp.). Dla wszystkich, którzy planują urlop w Czechach.

Co innego na blogu

Oprócz głównych kategorii czeskich dodałam też jedną, zupełnie inną, które wiąże się po prostu z tym, kim jestem – to Myślodsiewnia, a w niej posty o tematyce podróżniczej, feministycznej, a także tekściki związane z moim miniprojektem Bez pamięci – czyli krótkie opowiadanka i historie rodzinne, w których próbuję zatrzymać upływający czas.

Poznawanie mentalności ludzi bywa niebanalnym składnikiem podróży. Zazwyczaj wyruszam w drogę z walizką pełną wyobrażeń o miejscu i ludziach mojej destynacji, a potem nierzadko szybko muszę wyrzucić do kosza jej całą zawartość. Nieoczekiwane odkrycia, zaskoczenia i zdziwienia uczą mnie otwartości na innych, ale też każą krytycznie spojrzeć na siebie i własny kraj. To chyba najcenniejsza lekcja, jaką przywożę ze sobą po każdej podróży, kiedy czerwoną walizkę chowam z powrotem za szafę.

Jeśli czujecie się zaintrygowani – zapraszam do odkrywania moich czeskich i nie-czeskich spostrzeżeń. Do usłyszenia!

M.