Emigracja w Czechach

Jak wynająć mieszkanie w Czechach

EDIT: Uwaga! W sprzedaży mój pierwszy e-book: „Przewodnik po Czechach. Emigracja”! Ten artykuł powstał już dobrze ponad rok temu. Od tego czasu przeczytało go mnóstwo czytelników. Temat emigracji, szczególnie po ostatnich wydarzeniach w kraju, stał się bardzo popularny. W odpowiedzi na zainteresowanie szczegółami życia w Czechach napisałam e-booka o emigracji do Czech, czerpiąc z doświadczeń swoich i innych polskich imigrantów. Sporo w nim informacji na tematy praktyczne: koszty życia, szukanie pracy, załatwianie mieszkania, formalności po przyjeździe, ubezpieczenie zdrowotne i zakładanie firmy. Opowiadam w nim także o czeskim stylu życia, czeskiej mentalności, czeskiej kulturze pracy i o tym, czy język czeski jest do życia w Czechach konieczny oraz jak się go uczyć. Jeśli poważnie myślisz o wyjeździe, ta pozycja pomoże Ci zebrać komplet informacji przed podjęciem decyzji – choćby do porównania opcji wyjazdu do innych krajów. Serdecznie polecam -> tutaj poznasz szczegóły.

Ostatnio opowiadałam trochę, do czego trzeba się mentalnie przygotować, żeby wyjechać z kraju i z czym przychodzi się zmagać, będąc daleko od domu. Dziś rozpoczynam serię praktyczną dla tych, którzy wraz z Nowym i nowym rokiem powzięli poważne postanowienia co do zmian w życiu i chcą się wyprowadzić do Czech. Na pierwszy ogień idzie kwestia mieszkania, czyli JAK WYNAJĄĆ MIESZKANIE W CZECHACH. To prawdopodobnie jedna z dwóch pierwszych kwestii, które należy załatwić po przyjeździe do nowego kraju – spać gdzieś przecież trzeba. I chociaż może wydawać się to skomplikowane – bo tak zupełnie proste to niestety nie jest – wystarczy się trochę zorientować wcześniej, a cały proces można zdecydowanie sobie ułatwić.

Mieszkanie a praca

Te dwie istotne kwestie można ze sobą ożenić. W Czechach panuje bardzo niskie bezrobocie (jedno z najniższych w UE), czescy pracodawcy nierzadko bardzo potrzebują nowych rąk do pracy; szczególnie w fabrykach lub specjalistów (o tym szerzej artykule o szukaniu pracy w Czechach). Łączy się to z intensywnym poszukiwaniem kadry, również za granicami kraju. Polacy nierzadko bardzo na tym korzystają: nie dość, że kraj w sumie niedaleko i na weekend można skoczyć do domu, płace nie są złe, język nie aż tak bardzo trudny, to pracodawcy często zapewniają także lokum. Najprostszym więc rozwiązaniem problemu mieszkaniowego będzie znalezienie pracy przez agencję, która takie lokum zapewni lub dołoży do wynajmu. Lokum zapewnione przez agencję to jednak tzw. ubytovna, czyli po prostu hotel pracowniczy. Prawdopodobnie nie będzie trzeba za niego dodatkowo płacić, nie można jednak liczyć na świetne warunki. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku. Innym rozwiązaniem jest pobranie dopłaty na mieszkanie od agencji pracy (ok. 5-7 tys. koron na miesiąc) i wynajęcie czegoś na własną rękę. Jeśli zbiorą się 2-3 osoby i razem postanowią wynająć 2-3 pokojowe mieszkanie, może to  być całkiem rozsądne wyjście z sytuacji. Jak się jednak za to zabrać?…

Jak wynająć mieszkanie w Czechach

Rynek wynajmu mieszkań w Czechach jest bardzo dynamiczny. Co to oznacza? Ofert mieszkań na wynajem jest sporo – pojawiają się szybko, ale jeszcze szybciej… znikają. Popyt jest tak duży, że właściwie większość lepszych ofert znika bardzo szybko, czasem nawet w ciągu tego samego dnia. Oferta mieszkań jest zróżnicowana. Ceny mieszkań nowych lub wyremontowanych nierzadko są wywindowane, natomiast te tańsze albo wyglądem przypominają PRL albo ulokowane są w nieciekawej okolicy. Oczywiście można znaleźć mieszkanie ładne i w dobrej cenie, ale trzeba poświęcić trochę czasu na zorientowanie się w ofertach, ich regularne przeglądanie i mieć odrobinę szczęścia.

Czesi a wynajem

Nie zaszkodzi mówić po czesku. Posługując się wyłącznie angielskim można niepotrzebnie utrudnić sobie życie. Jeśli nie mówisz po czesku, być może dobrze byłoby poprosić znajomego Czecha o pomoc. W ofertach nierzadko podają numer telefonu i to właśnie bywa najszybszy sposób komunikacji, w której liczy się refleks i szybkość. Można jednak także korzystać z portali i posługiwać się językiem pisanym – choćby takim, z którym pomoże nam koleżanka Czeszka lub wujek Gugiel.

Czesi ogólnie raczej nie są nastawieni wrogo do cudzoziemców, ale zdarzają się oferty, w których wyraźne zaznaczone jest, że nie chcą wynajmować mieszkania osobom spoza Czech. Wynika to zazwyczaj ze złych doświadczeń z robotnikami z (nie oszukujmy się) Polski, Ukrainy lub innego kraju, z którego przyjeżdżają imigranci zarobkowi. Takie osoby (czasem mające problem alkoholowy lub innego rodzaju uzależnienie) nie bardzo o mieszkanie dbają, niekoniecznie zachowują trzeźwość w każdym momencie życia, co może powodować nieprzyjemne sytuacje. Zdarzają się również oferty, gdzie wyraźnie zaznacza się niechęć do rodzin z dziećmi czy zwierząt. Nie jest to jednak reguła.

Koszt wynajmu mieszkania w Czechach

Koszt wynajmu zależy od lokalizacji – im bliżej centrum, tym drożej, chyba, że wybierzemy dzielnicę uchodzącą za mniej bezpieczną – ale także od stanu mieszkania, wyposażenia oraz wielkości. Paradoksalnie, im większe mieszkanie, tym jego wynajem w przeliczeniu na metr jest tańszy. W dużym mieście (Praga, Brno) wynajęcie pokoju z łatwym dostępem do centrum to koszt od 4 do 7 tysięcy koron miesięcznie. Kawalerka z aneksem kuchennym potrafi kosztować od 9 tysięcy wzwyż, średnio ok. 11 tysięcy. Mieszkania dwupokojowe zaczynają się od 13 tysięcy wzwyż. To oczywiście ceny samego najmu, do którego należy doliczyć opłaty; w zależności od wielkości mieszkania cena na osobę za energię, gaz, wodę potrafią się wahać od 1 do 3 tysięcy. Szczegóły zawsze podawane są w ofercie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest oczywiście miasto – najdroższe mieszkania są w Pradze i Brnie; im mniejsza miejscowość, tym można liczyć na przyjaźniejsze ceny.

Mieszkanie Czeska nazwa Cena najmu*
Pokój Pokoj 4-7 tys.
Kawalerka z aneksem kuchennym Byt 1kk 10-12 tys.
Kawalerka z kuchnią Byt 1 +1 13-15 tys.
Mieszkanie 2-pokojowe Byt 2 + 1 15-17  tys.
Mieszanie 3-pokojowe Byt 3 + 1 15-19 tys.

*Podane ceny to ceny najmu, do których należy doliczyć odpowiednie opłaty. Podane ceny są orientacyjne. W celu szczegółowego sprawdzenia, polecam odwiedzić portale wypisane na końcu artykułu  i posprawdzać aktualne oferty.

Jak szukać mieszkania w Czechach?

Szukać mieszkania można w dwojaki sposób: albo zdać się na profesjonalistów (wówczas jednak należy liczyć się z dodatkową prowizją za znalezienie mieszkania, zazwyczaj w wysokości jednego miesięcznego najmu dla pośrednika) albo szukać na własną rękę. Tak czy siak, należy zaopatrzyć się w cierpliwość. Warto korzystać z portali pośredniczących, na których osoby chcące wynająć mieszkanie wystawiają swoje oferty. Należy jednak zwrócić uwagę, czy dany portal oferuje usługi konkretnej agencji nieruchomości – jeśli tak, do ofert najprawdopodobniej zostaną doliczone prowizje. Prohlídky, a więc wizyty poglądowe w mieszkaniu są w takich przypadkach umawiane na jeden konkretny dzień dla większej liczby chętnych. Z drugiej strony, agent nieruchomości pomaga w zawarciu umowy. Przy ofertach bez pośredników więcej czynników jest elastycznych – choćby czas wizyty czy konkretne warunki umowy (dzień zapłaty, wysokość kaucji, itp.). Innym dobrym sposobem poszukiwań są grupy na Facebooku, które służą właśnie temu: poszukiwaniu mieszkań lub lokatorów. Na dole artykułu podam przydatne linki.

Rodzaje opłat za wynajem mieszkania w Czechach

Dla osób żyjących w podnajmie ten akapit najprawdopodobniej będzie oczywistością – dla mnie jednak, kiedy po raz pierwszy stanęłam przed koniecznością wynajmu mieszkania, wszystkie te składowe ceny wydawały się plejadą niezrozumiałych cyfr. Podsumujmy więc, co właściwie składa się na całościowy koszy wynajmu mieszkania:

 • najem (największa opłata za wynajem pomieszczeń);
 • opłaty za media (czyli prąd, woda, gaz, etc.);
 • kaucja (opłata pobierana w momencie zawarcia umowy na pokrycie ewentualnych szkód, jest zwracana po rozwiązaniu umowy, o ile w mieszkaniu nie zauważono zniszczeń; zazwyczaj jest wysokością od 1 do 3 najmów);
 • prowizja (opłata opcjonalna, pobierana przez agencję nieruchomości, jeśli ta pośredniczy w procesie wynajmu; zazwyczaj w wysokości 1 lub 2 najmów).

Aby wynająć mieszkanie, należy być więc przygotowanym początkowo na dość spory wydatek, niejednokrotnie 2 lub 3 krotność najmu. Oczywiście część tych pieniędzy wróci do nas po zakończeniu umowy, zakładając, że nie wydarzy się nic złego; poświęcając trochę więcej czasu na samodzielne poszukiwania mieszkania można także zaoszczędzić na prowizji.

Umowa wynajmu w Czechach

Wynająć pokój czy mieszkanie można oczywiście na gębę. To rozwiązanie szybkie, nierzadko tańsze i prostsze. Nie wiążemy się okresem wypowiedzenia, nie ma kaucji ani prowizji. To jednak broń obusieczna – bo chociaż możemy w każdej chwili spakować manatki i wyjechać, właściciel może zrobić dokładnie to samo i z niczego nic – wyrzucić nas na zbity pysk. Dlatego zazwyczaj podpisuje się umowę. Umowy powinny być sporządzone w tej samej wersji w dwóch kopiach. Właściciel i najemca powinni dogadać się w kwestii długości wypowiedzenia (zazwyczaj są to 3 miesiące) i wysokości kaucji. Ta ostatnia często uzależniana jest od stanu i wyposażenia mieszkania; waha się od 1 do 3 najmów; jednak nawet jeśli właściciel zażyczy sobie tak dużej sumy na początek, często można się dogadać np. na spłatę kaucji w kilku ratach albo jej obniżenie. (Mieszkania z tak wysokimi kaucjami poszukują najemców znacznie dłużej…)

Diabeł tkwi w szczegółach

Zwrócić należy uwagę, by w umowie znalazły się zapisy o możliwości przyjmowania gości (także na noc); dacie spłaty najmu; sposobie rozliczenia opłat za media (te zazwyczaj określane są na konkretną uśrednioną opłatę miesięczną i rozliczane po 3 lub więcej miesiącach); stanie licznika na dzień rozpoczęcia najmu; kto i do jakiej kwoty będzie wykonywał naprawy w mieszkaniu; czy po zdaniu mieszkania będą musiały zostać wykonane jakieś prace (np. odmalowanie), etc. Jeśli jesteśmy cudzoziemcami – a jeśli czytasz ten artykuł, to zakładam, że tak jest – warto dopytać, czy właścicielowi nie będzie przeszkadzać, że adres mieszkania podamy w urzędzie, np. przy wniosku o pobyt tymczasowy czy zakładając firmę. Taka ewentualność nie wiąże się z żadną odpowiedzialnością dla właściciela; warto jednak uprzedzić, by później nie powstały jakieś nieprzyjemne sytuacje. Umowa nie musi zawierać żadnych wyraźnych pozwoleń na tego typu działania; wystarczy, że ich nie zabrania. Sama w sobie stanowi dowód dla urzędu o twoim miejscu zamieszkania, które może posłużyć np. jako siedziba firmy. Ale o tym może innym razem.

Podsumowanie: to nie takie straszne!

Podsumowując, koszt wynajmu mieszkania w Czechach jest wyższy niż w Polsce. Są jednak sposoby, by zaoszczędzić: omijać szerokim łukiem pośredników, wybrać mieszkanie w mniej prestiżowej dzielnicy, wynająć większe mieszkanie z kilkoma osobami, by koszty wynajmu spadły, etc. Być może wydaje się to skomplikowane na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości jest do zrobienia, nawet przez osobę niemówiącą po czesku. Sądzę jednak, że warto rozpocząć poszukiwania przed wyjazdem i już z Polski poumawiać się na kilka wizyt poglądowych, bo sam proces szukania odpowiedniego mieszkania na przyzwoitym poziomie i nie za miliony monet może potrwać nawet do kilku tygodni.

Przydatne portale:

 • bezrealitky.cz – portal oferujący mieszkania BEZ pośredników; aby zyskać dostęp do danych kontaktowych w większości przypadków należy założyć płatne konto (cena ok. 100 koron na 3 miesiące)
 • sreality.cz
 • ulovdomov.cz – portal z pośrednikiem; wyższy standard mieszkań

Przydatne grupy na Facebooku:

 • Multilingual flats in Brno
 • Multilingual flats Prague
 • Pronajem, podnajem Brno
 • Brno – bydleni v Brne
 • Brno: byty bez realitky
 • Praha – Bydleni v Praze
 • Pronajem – Praha

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się użyteczne. Nie traktuj ich jednak jak prawdy objawionej – to raczej zbiór przydatnych doświadczeń; w przypadku każdego może się to trochę różnić. Jeśli znasz temat i masz jakieś przydatne uwagi, podziel się!

Marta

PS W międzyczasie powstały jeszcze inne ciekawe artykuły w temacie emigracyjnym:

Jeśli myślisz o przeprowadzce, te wpisy mogą pomóc Ci ją zaplanować 🙂