Jak zwiedzać Czechy?, Urlop

Czeskie góry

Wrzesień już się zaczął, a za wrześniem pogoni nas znowu październik i listopad. Co w praktyce oznacza, że czas najwyższy przygotować się do sezonu narciarskiego! Bez względu na to, czy śmigacie po stokach, a na górę dajecie się wwieźć wyciągiem, czy też wolicie siłą własnych mięśni pokonywać kilometry na biegówkach, ten wpis pozwoli Wam zorientować się, gdzie właściwie w Czechach można zimowo wypocząć. Dziś o będzie o czeskich górach!

Czeskie góry

Nie mam pojęcia, dlaczego w Polsce panuje przekonanie, że góry to mają na Słowacji [Tatry…], a po czeskosłowackim rozwodzie Czesi góry właściwie stracili. Paradoksem jest to, że patrząc procentowo, Czesi gór mają znacznie więcej niż Polacy. Sami Czesi prawdopodobnie postukaliby się w głowę, słysząc taki pogląd. I nie bez racji! Średnia wysokość nad poziomem morza wynosi w Czechach całych 430 m, w Polsce 173 m! Czujecie tę różnicę?…

Czeskie góry

W praktyce, biorąc pod uwagę, że w Czechach dystanse nie są przesadnie długie, oznacza to, iż w góry właściwie wszędzie blisko. Pasm górskich jest sporo i są wśród szerokiej populacji rozróżnianie według ich poszczególnych nazw. Opisać i przedstawić wszystkie byłoby nie lada wyzwaniem, jednak potrzebowałabym do tego prawdopodobnie wydać książkę, a nie opublikować post na blogu – ograniczę się więc tylko do kilku. Nie chodzi o to, by napisać tu kompletny przewodnik, co i gdzie należy zobaczyć – potraktujcie poniższe raczej jako krótkie przedstawienie – inspirator do planowania wycieczek  z mapą w ręce.

Štamberk

Czeskie góry: Krušné hory

Krušné hory – po polsku: Rudawy – pasmo górskie w zachodnio-północnej części Republiki Czeskiej, przechodzące przez granicę, po niemieckiej stronie znane jako Erzgebirge. Po raz pierwszy opisane przez… Ptomeleusza w II w. n.e. Swoją nazwą nawiązuje do rud, które były tu od średniowiecza wydobywane: srebro, cyna, żelazo, miedź, później kobalt, uran i fluoryt. To dość rozległy teren, który swoim zróżnicowaniem może zadziwić: raz serwując krajobraz iście księżycowy (pozostałości po kopalniach…), innym razem niemal nietkniętą przyrodą. Po niemieckiej stronie słynie z drewnianych ozdób bożonarodzeniowych. Zimą warto zajrzeć do Loučnej pod Klínovcem oraz Klín; znajdzie się tu zarówno coś dla fanów narciarstwa [zarówno biegowego, jak i zjazdowego], ale też dla tych, co to wolą na rowerze lub za kierownicą auta terenowego. Jedna ze słynniejszych części regionu to…

Ciekawe linki:

Czeskie góry: České Švýcarsko

Jeden z czterech parków narodowych w Republice. Nazwa Czeska Szwajcaria pochodzi od szwajcarskich malarzy epoki romantyzmu, którzy pod koniec XVIII w. przybyli w te rejony w celach rekonstrukcji Galerii Drezdeńskiej. Po niemieckiej stronie granicy znajduje się druga część tego samego lasu – Szwajcaria Saksońska. Szereg wąwozów i nadzwyczajne formacje skalne przyciągają turystów, którzy mogą zwiedzać region dzięki wyznaczonym trasom. Najbardziej znany obrazek z Czeskiej Szwajcarii to pravčická brána – symbol Parku Narodowego i jednocześnie największy naturalny skalny most w Europie. Dzięki ochronie Parku dziś w Czeskiej Szwajcarii można spotkać łososia w rzece, a w lesie – rysia.

Beskidzka zabudowa

Czeskie góry: Jizerské hory

Potocznie nazywane Jizerkami, Jizerskie góry to najbardziej wysunięte na północ pasmo górskie w Republice Czeskiej. Znane z hutnictwa szkła i czystości, przeżyło w przeszłości gorączkę złota, a po II Wojnie Światowej wysiedlenie ludności niemieckojęzycznej, stopniowo zastąpionej przez osadników z głębi Czechosłowacji. Dziś, zwłaszcza latem, to popularny region dla cykloturystyki, a zimą raj dla narciarzy – magistrala narciarska dla biegaczy to całych 160 km kilometrów utrzymywanych tras! Nie można zapomnieć o ośrodkach sportowych, takich jak Tanvaldský Špičák, Severák czy Bedřichov. Przyroda kusi skalnymi punktami widokowymi, jarami z wąwozami i torfowiskami z jeziorkami.

Czeskie góry: Krkonoše

Krkonoše to pasmo górskie wielu czeskich naj. Najwyższe, najbardziej popularne, są częścią parku narodowego, a nawet zostały wpisane na listę dziedzictwa naturalnego UNESCO. Tutaj właśnie znajduje się Śnieżka, najwyższy szczyt Republiki Czeskiej [1602m n.p.m.], przez którą zresztą przebiega granica – najwyższy punkt góry znajduje się już po stronie polskiej. Ze szczytu przy dobrej pogodzie można spoglądać niemal na połowę kraju. Region znany jest nie tylko z piękna wysokich gór, uroczych dolin czy alpejskich łąk – ale także z bardzo dobrze utrzymanej infrastruktury sportowej. Czeka tu na Was 300 km utrzymywanych szlaków dla biegaczy i wiele ośrodków narciarskich, z Pecem pod Sněžkou i Špindlerovym Mlynem na czele. To tutaj również co roku odbywa się konkurs skoków narciarskich w Harrachovie.

Skalne Miasta

Czeskie góry: Orlické hory i Broumovsko

Raczej zapomniane, raczej niezbyt popularne – co wcale nie oznacza, że nie warte odwiedzin. Dzięki temu ceny tutaj będą być może odrobinę bardziej przyjazne niż w popularnych Krkonošach, a i do Polski na zakupy blisko, gdyż w poblizu rozciąga się Kotlina Kłodzka. Kuroty narciarskie znajdują się np. w Deštné i Říčkach. Tutaj również znajduje się bardzo znany pas umocnień i system bunkrów, które Czechosłowacja budowała w latach 30, by obronić się przed nazistami, a które to musieli w 1938 bez jednego wystrzały oddać. Bunkry [Hanička, Skutina, Dobrošov] można zwiedzać i z zewnątrz, i z wewnątrz  i oprócz miłego spaceru w lesie, poznać także kawałek czeskosłowackiej historii. Dodatkowo, tutaj także znajduje się czeski Hobbiton, w dawnej wsi Šediviny. Na północy,w  . Broumovsku znajduje się bardzo dobrze polskim turystom znana atrakcja: Skalne Miasta.

Jesioniki

Czeskie góry: Jeseníky

Drugie największe pogórze Republiki Czeskiej, ze stolicą w ciekawym Jesioniku, nad którym króluje Praděd, najwyższy szczyt Morawy. Jeseniky są ciekawe ze względu na samo miasteczko, w którym znajdują się łaźnie niejakiego pana Vincenza Priessnitza [ i nie – nazwisko to nie przypadek! Jak sądzicie, skąd w polskim wziął się… prysznic? Odpowiedź znajdziecie właśnie w Jesioniku!]. Co więcej, to region dawnych słynnych procesów czarownic. Oczywiście z czarami to wiele wspólnego nie miało, ale o tym dowiecie się już na miejscu. Jeśli mielibyście ochotę, znajdziecie tu także ośrodki narciarskie [tych zabraknąć przecież nie może], choćby w Ramzove, Karlove czy Miroslaviu. Warto również zajrzeć do Rejvizu [piękna wioska], Karlovej Studanki [miejscowość uzdrowiskowa] czy wjechać/wejść na Křižový Vrch, na którym znajduje się piękny hotel z wyborną restauracją.

Orlickie Góry

Na tym zakończę część pierwszą krótkiego zestawienia czeskich gór – część druga już wkrótce!

Marta

[EDIT: Część druga już na blogu, zapraszam tutaj]