Jak zwiedzać Czechy?, Urlop

Góry w Czechach

Dziś część druga mini-przewodnika po górach w Czechach. Tak jak pisałam w części I, nie traktujcie tego jako kompletnego przewodnika po wszystkim, co w górach w Czechach warto odwiedzić. Nic z tych rzeczy – poniższy inspirator ma posłużyć jako inspirator właśnie. W jednym miejscu możecie rzucić okiem na mapę, znaleźć najbardziej znane i popularne górskie kierunki, ale także przeczytać o kilku, których ze słyszenia raczej nie znacie, a które jednak poznania warte są. Można również z powodzeniem potraktować jako wskazówki, dokąd zimą pojechać na narty albo latem gdzie szukać ciekawych miejsc na wycieczki, czy to piesze, czy to rowerowe.  Po opisie konkretnego pasma dodałam też często linki – znajdziecie tam przydatne informacje lub portale o danym regionie. No to zaczynamy!

Czeskie góry

Czeskie góry: Beskydy

Akurat Beskid nikomu chyba przedstawiać nie trzeba! Te piękne góry, rozciągające się przez ziemie zarówno Polski, jak i Słowacji, sięgają także do Czech. W czeskich Beskidach trzeba zdobyć Łysą Górę i Radhošť, która nazwą nawiązuje do dawnego słowiańskiego boga, najprawdopodobniej będącego opiekunem gości. Góra była podobno ongiś jego siedzibą. Kult Radegasta [tak brzmi wersja polska] zanikł gdzieś w odmętach połowy wieku XII, zastąpiony przez kult Cyryla i Metodego, a dziś popularyzowany jest np. nazwą pewnego piwa. W Beskidach warto zajrzeć do uroczego miasteczka Štramberk, które słynie ze słodkich uszu, a także do Kopřivnic, w których znajduje się interesujące Muzeum Techniki Tatra.Warto zajrzeć również do Pustevny – miejscowości, której nazwa pochodzi od pustelników, którzy kiedyś tu mieszkali [ostatni zmarł w połowie XIX w.], a przez którą dziś przechodzą liczne szlaki turystyczne.  Rožnov pod Radhoštěm to znowu lokalizacja drugiego najstarszego skansenu w Europie Środkowej, prezentującego miejską i wiejską architekturę wołoską. Kto przyjedzie, nie może ominąć także piwa z Bedskydskiego Pivovarku!

Ciekawe linki:

czeskie góry

Czeskie góry: Bílé Karpaty

To jedne z tych gór, o których prawdopodobnie nigdy byście nie usłyszeli. Niezbyt wysokie, całkiem długie. I tak, prawdopodobnie każdy region kryje w sobie tajemnice i nieodkryte opowieści. Ale ten naprawdę wyjątkowe. Opowieści o czarownicach, legendy o mądrych babach, wspomnienia o silnych kobietach, które żyły naprawdę, całkiem niedawno, niemal obok. Umiały w zioła, umiały w leczenie, a przede wszystkim – umiały w ludzi. I potrafiły to całkiem nieźle wykorzystać. Taki skrawek matriarchatu w świecie mężczyzn. Więcej poczytać możecie w książkach, np. Boginie z Żitkowej tudzież u mnie na blogu, gdzie opowiadam o tych niezwykłych kobietach.

Czeskie góry: Šumava

Kolejny region i kolejna opowieść. Nie pierwsza o wygnaniu i nie pierwsza o zapomnieniu. Šumava to region, który dużo nam może opowiedzieć o historii XX w. Europy. To region pokryty największym lasem na terenie Europy Centralnej, w niewielkim tylko stopniu naruszony ludzką ręką. Większość osadników została stąd wysiedlona po II Wojnie Światowej; pozostali prawie wyłącznie ci czeskojęzyczni. W związku z tym dziś można chodzić śladami dawnych wsi, po których pozostały ruiny albo łąki. Do eksplorowania na rowerze, w zimie można poszusować na nartach. Główne ośrodki to Špíčák, Belveder / Nad Nádražím, Zadov, Kašperské Hory i Lipno Kramolin. Po drugiej stronie granicy słynny Las Bawarski.

Czeskie góry: Český Les

To mniejszy brat Šumavy – trochę niższy, trochę mniejszy, równie mało zaludniony. Osadnicy Chodska z dawien dawna trudnili się ochroną granic. W pobliżu miasta Domažlice zachował się do dziś chodski folklor, a wraz z nim: dawne tradycje i zwyczaje, dialekt, ceramika, tańce, stroje ludowe, które warto zobaczyć. Stąd też pochodzi czeski narodowy pies: chodski pies. Miłośnicy zimowego szaleństwa powinni zajrzeć do Přimdu lub Díly, natomiast latem z powodzeniem mogą pojeździć na rowerach.

czeskie góry

Czeskie góry: Český Ráj

To teren niegdyś leżący na dnie Morza Czeskiego, poznaczony działaniem wulkanów, dziś bardzo atrakcyjny z ciekawymi formacjami skalnymi. W tak niedalekiej odległości od Pragi [ok. 100 km], idealny do spędzenia kilku dni w drodze z lub do stolicy. Różnorodność regionu sprawia, że w Czeskim Raju można zarówno wyruszyć na górski szlak, jak i odwiedzić zamek lub miasteczko, np. Turnov, Mlada Boleslav lub Jičín, z którego pochodzi legendarny Rumcajs. Ciekawym punktem są XIV wieczne ruiny zamku Trosky, a dla wieblicieli skał – wspaniałe skalne miasta, np. Hruboskalsko czy Prachovské Skaly.

Mam nadzieję, że podane informację przydadzą się przy planowaniu wycieczek! A może pominęłam coś, co według Was warto zobaczyć? Dajcie znać w komentarzach!

Marta

czeskie góry