Jak zwiedzać Czechy?, Urlop

Boska Praga

Bloga o Czechach prowadzę już od prawie pięciu lat. Tak, naprawdę to już tyle czasu! Poruszam tutaj tematy związane z życiem polskiej emigrantki w Czechach, opowiadam Wam o moim poznawaniu tego pięknego kraju, zachwycam się czeskimi elementami rzeczywistości, czasami też narzekam. Całkiem sporo czasu antenowego poświęcam także aspektom turystycznym, czyli temu, jak Czechy zwiedzać. Być może jednak zwróciliście uwagę, że nie ma u mnie właściwie niczego o boskiej Pradze. Dlaczego?…

Boska Praga

Ano właśnie dlatego – bo Praga jest po prostu boska. To znaczy – o historii bardzo bogatej, skomplikowanej, złożonej. Aby o niej pięknie i ciekawie opowiadać, trzeba ją schodzić od A do Z, poczytać, pogrzebać, pogadać z ludźmi, a przede wszystkim – być i wdychać na co dzień. Tak przynajmniej mi się wydaje. Ja w Pradze, owszem, bywam, od czasu do czasu, ale mieszkam w Brnie, co do którego takich skrupułów już nie mam. W polskim Internecie oraz przestrzeni kulturowej Praga zresztą jest godnie opisana. Czy muszę w ogóle wspominać Mariusza Szczygła i Mariusza Surosza?… Jeśli te nazwiska nic Wam nie mówią, to serdecznie polecam Waszej uwadze ich książki („Osobisty przewodnik po Pradze”, „Praga. Czeskie ścieżki”). Poznacie z nich Pragę bliżej i głębiej niż podczas kilkudniowego zwiedzania w wersji fast.

Jednak nie samymi książkami żyje człowiek (podobno). Jeśli lubicie podczytywać i podglądać życie praskie, czytanie i śledzenie polskich (ale nie tylko) blogerów, instagramerów i youtuberów, którzy w Pradze i Pragą na co dzień żyją, jest świetnym pomysłem. W ten sposób możecie poczuć trochę atmosfery miasta, dowiedzieć się, jak się w nim żyje i co ciekawego warto w nim odwiedzić. Takich kont jest kilka – część to blogi, część to profile na Instagramie albo youtubie. Spróbuję przedstawić tu kilka, do których sama często zaglądam.

Kogo czytać, żeby poznać Pragę?

ArchiTrav, czyli Dominika i jej Praga przedstawiona oczami architektki. Niesamowity blog przeładowany wręcz informacjami, o których zwykły wyjadacz chleba nie ma bladego pojęcia. Albo przynajmniej ja nie mam. To blog, który jest skarbnicą wiedzy o Pradze. Jeśli potrzebujecie znaleźć informacje nie tylko o tym, jak do Pragi dojechać, gdzie spać, co zwiedzać i w jakiej kolejności, ale także o architekturze i niezwykłych praskich zakątkach – to jest miejsce, którego szukacie. Ja szczególnie lubię cykl Pięć rzeczy do zrobienia w Pradze. Jeśli natomiast przeczytacie już wszystko, co jest na blogu, możecie zakupić od Dominiki przewodnik, z którym na pewno się w Pradze nie zgubicie.

Ewelina Knotek – to pierwsza z Polek, o których dziś wspomnę, która mieszka w przepięknej czeskiej stolicy. Ewelina pisze bloga oraz prowadzi instagrama o nazwie Bardzo fantastyczna Praga i dzieli się w tych miejscach praktycznymi wskazówkami na temat tego, jak w Pradze się odnaleźć – czy to jako turysta, czy to jako mieszkaniec. Ewelina napisała też kilka e-booków, jeden z nich miałam nawet okazję recenzować i Wam polecać – to przewodnik fotograficzny dla wszystkich tych, którzy szukają najlepszych kadrów z Pragi.

Polska Praga – to bardzo ciekawy profil instagramowy, który prowadzi Maciej Świerczyński, Polak mieszkający w Pradze. Maciej niezmordowanie śledzi polskie motywy w stolicy Czech i w bardzo ciekawy sposób je opisuje. Gwarantuję Wam, że nie macie pojęcia, ile śladów Polaków i Polek można znaleźć w Pradze, a niemal z każdym wiąże się jakaś interesująca historia. Gratka dla miłośników anegdotek!

Co jeszcze o Pradze?

Stacja Praga – to duet Eweliny i Michała, którzy do Pragi przeprowadzili się całą rodziną. Nie dość, że postanowili się w ten sposób w pełni zanurzyć się w czeskim doświadczeniu, do tego dzielą się swoimi odkryciami na własnym kanale youtube, gdzie publikują filmiki ułatwiające zwiedzanie i pokazujące ich praską rzeczywistość. Serdecznie polecam wszystkim, którzy Pragę już może na szybko poznali, a teraz chcą sobie przypomnieć jej klimat albo przygotować się do kolejnego wyjazdu.

Vegebohemia, czyli Kamila Kahounova, a więc coś nietypowego – czeska kuchnia po wegańsku. Tak, bo brzmi dość wystrzałowo, ale zapewniam Was, że piękne fotografie, które Kamila robi przygotowanym przez siebie wcześniej daniom, Was po prostu zachwycą. Niektórzy może poczują także inspirację, aby samemu coś upichcić i być może okaże się, że po raz pierwszy spróbujecie czeskiego dania, które nie będzie miało miliona kalorii. Kamila stworzyła też świetny przewodnik w formie e-booka po wegańsko-wegetariańskiej Pradze (czyli z poleceniami knajp na turystycznym szlaku) – to świetny towarzysz, jeśli szykujecie się do Pragi i nie cieszycie się jakoś szczególnie na knedla z gulaszem.

Po pomysły, co w tej Pradze robić, warto zajrzeć też do Karoliny z Ethnopassion – Praga to jedno z miejsc, które opisuje, bo w niej mieszka i w swoich artykułach zdradza, dokąd warto jest zawędrować, aby się tym pięknym miastem nacieszyć. U Kasi z Pragi na insta poczytacie czeską prasówkę i poznacie Czechy z tej mniej stereotypowej strony. Na koniec nie mogę też nie wspomnieć o Drozdowisku Teresy Drozdy, które polecałam Wam już kilkukrotnie i czynić to będę dalej – bo to po prostu skarbnica praskiej atmosfery, ciekawostek, osobowości. Z Teresą zresztą miałyśmy okazję poznać się osobiście, właśnie w Pradze, podczas nagrania do jednego z odcinków jej podcastu, w którym razem ze wspomnianymi wyżej Eweliną i Maciejem opowiadaliśmy o doświadczeniu życia polskiego emigranta w Czechach. Tak, to był dość niezwykły dzień i świetna przygoda! No a jeśli interesują Was szczególnie polecenia, dokąd w Pradze iść na piwo, niezastąpiony okaże się krótki przewodnik Piwnej Kompanii z jego ostatniego wypadu do Pragi (a jak się postaracie, to możecie na nim wypatrzeć głupie miny strojone przez autorkę tego wpisu:P).

No dobrze, na koniec nie pozostaje mi chyba nic więcej, jak tylko powiedzieć – Pragi w sieci jest dużo. Wystarczy poszukać albo zajrzeć tutaj – zostawiam Wam ten wpis w ramach ściągi, po którą możecie sięgać, próbując znaleźć źródła informacji o Pradze. Kto wie, może kiedyś spotkamy się tam na piwie!

M.