Czeska kultura, Czeski internet

Czeski Youtube i nie tylko

Jakiś czas temu pewna czytelniczka bloga napisała do mnie z prośbą o wskazówki dotyczące czeskich twórców internetowych. Bo niby ten Internet taki otwarty i dla wszystkich dostępny, ale jeśli nie zna się konkretnych nazwisk, czasem ciężko jest się ich doszukać. No więc jak to jest z tym czeskim Youtubem i blogosferą? Oglądacie? Czytacie? Poniżej lista twórców, którą stworzyłam, wypytując znajomych oraz czytelników bloga. Jeśli sądzicie, że kogoś na niej brakuje, śmiało piszcie w komentarzach!

Hana i lajfstajl

Hana Winkel – młoda youtuberka z Ostravy, która prowadzi kanał na youtube, pierwotnie całkowicie o kosmetykach i makijażu, dziś bardziej life-stylowy. Filmiki nie charakteryzują się ani specjalną muzyką, ani montażem – to raczej postać bohaterki sprawia, że chce się jej twórczość oglądać. Hana opowiada o wielu rzeczach, zazwyczaj siedząc w swoim pokoju: od nowych kosmetyków, przez minimalizm po tematy życiowe, jak np. dlaczego nie świętuje już urodzin albo czy na dnie oceanu istnieje jakiś wielki nam stwór, o którym nikt nie wie. Raczej lekkie, przyjemne. Hana mówi dość wyraźnie – doskonałe źródło żywego języka mówionego dla osób, które chcą opanować czeski.

Czeski Gonciarz

Kovy – a tak naprawdę Karel Kovar, youtuber, który obecnie prowadzi i regularnie publikuje na swoim kanale Kovy (posiada ich jednak kilka, m.in. Gameball albo Nejlepší okamžiky). To twórca, który łączy elementy komediowe z komentarzem aktualnych tematów, np. politycznych lub społecznych. Na kanale pojawiają się filmy w różnych formach: np. komediowe, z komentarzem dot. bieżącej sytuacji, choćby politycznej – np. recenzja kampanii partii politycznych przed wyborami do Europarlamentu 2019), ale też podróżnicze (często we współpracy z innymi youtuberami, np. Jankiem z Honest Guide do Kazachstanu). Gdybym miała porównywać, powiedziałabym, że to taki czeski Gonciarz. I to nie byle jaki, bo choć Krzysiowi ciężko dorównać pod kątem montażu, Kovyemu nie brakuje pomysłów ani fanów. Jego kanał śledzi 778 tys. obserwatorów (w porównaniu do 905 tys. Gonciarza).

Uczciwy przewodnik

Honest Guide – to prawdopodobnie jeden z bardziej znanych kanałów. Janek Rubes pierwotnie opowiadał o oszustach i pułapkach zastawionych na turystów w Pradze; walczył z nieuczciwymi kantorami albo mafią taksówkarską. Z czasem kanał stał się źródłem świetnych tipów na wycieczki po Pradze (ale nie tylko!). Od pewnego czasu pojawiają się także filmiki z innych miejsc, gdy odwiedza choćby Brno czy Pilzno, albo w ogóle wyjeżdża poza Czechy. Kanał prowadzony w języku angielskim (głównie). Bardzo duży plus!

Czeski po amerykańsku

TadyGavin – Gavin to Amerykanin czeskiego pochodzenia (ale pochodzenia, które nie skutkowało w żadnym razie znajomością języka przodków), który wraz ze swoją publicznością rozpoczyna przygodę nauki języka czeskiego. Uczy się sam z przeróżnych źródeł: książek, filmów, podręczników, Internetu, w końcu także od korepetytorów, a kanał służy za internetowy pamiętnik, w którym dokumentuje swój postęp. Wydaje Wam się, że nauczenie się w rok języka obcego SAMEMU jest niemożliwe? Gavin udowodni Wam, że się mylicie. To niesamowite, jak szybko i jak duże postępy robi i to w języku, który należy do rodziny jednych z trudniejszych na świecie. Nauka zmotywowała go także do wyruszenia na wyprawę do Czech i poznania kraju przodków. Jeśli szukacie inspiracji do nauki i potężnej dawki pozytywnej energii – to będzie dobry wybór!

Rozwój osobisty

TrochuLepší – to ciekawostka! To kanał tworzony przez cudzoziemca żyjącego w Brnie, który jednak nie mówi na tyle dobrze, aby samemu w swoich filmikach występować. Zatrudnia do tego lektora! Treści, które prezentuje ocierają się o psychologię i rozwój osobisty; autor przedstawia wiele książek, które w tym obszarze przeczytał. Dla miłośników tematów o rozwoju osobistym.

Życiowy vlog

Dva Tatove – to kanał dwóch ojców, którzy żyją ze sobą i wychowują dwie córki-bliźniaczki. Kanał nie jest być może bardzo popularny (na ten moment ok. 55 tys. obserwatorów), nie wyróżnia się także jakimś szczególnym montażem – ale sama zwykła i niezwykła historia tej rodziny warta jest uwagi. David i Michal opowiadają o swoim życiu, o tym, jak się poznali, pokochali, a potem postanowili założyć rodzinę.

O historii i nauce inaczej

Dejepis Inak – krótkimi słowy: to słowacka wersja Kasi Gandor. Kasię uwielbiam, a jej filmiki uważam za wspaniałe źródło inspiracji do nauki; muszę powiedzieć, że Sandra z kanału Dejepis Inak w niczym jej nie ustępuje! Sandra jest z wykształcenia nauczycielką filozofii i historii, a w filmikach porusza tematy naukowe, historyczne i filozoficzne, od historii porodów, rowerów, powstań, przez nazwiska, aż po konflikt izraelsko-palestyński czy sposoby dbania o zęby w przeszłości. Filmiki są nie za długie, a autorka stara się zawsze rzetelnie przedstawić różne aspekty poruszanych tematów. Szczerze polecam!  

Angielski dla każdego… Czecha

Bronislav Sobotka – to kanał… Bonislava Sobotki, nauczyciela języka angielskiego z Brna, który opowiada w tworzonych filmikach o różnych aspektach nauki języka angielskiego, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu uczniów pochodzących z Czech. Bronislav z urokiem opowiada o angielskim i uczy przez zabawę – dlatego jeśli uczycie się jednego z tych dwóch lub obydwu, Bronislav zdecydowanie Wam tę naukę umili!

Na serio?

Sejroška – to kanał typowo komediowy. Autorka bierze na klatę świat beauty i bezczelnie oraz całkowicie go wyśmiewa. Robi to z całkowicie poważną twarzą. Szczerze polecam, szczególnie filmik, gdzie pokazuje, jak należy zrobić makijaż!

Blogosfera

Wychodząc poza youtuba, a wchodząc do tej staromodnej blogosfery (jakie to paradoksalne, gdy staromodną nazywam profesjonalną blogosferę, która ma przecież nie więcej niż kilka-kikanaście lat…Świat zmienia się z prędkością światła. Kiedyś ludzie będą ten okres nazywać Czasem Zmian.), chciałabym przedstawić Wam Ostrovankę. To Czeszka, która była modna jeszcze zanim modny był youtube i która tworzy bloga refleksyjno-lajfstajlowego, żyjąc i pisząc w Grecji. Jeśli więc zamiast słuchać i oglądać, wolicie w ciszy i skupieniu czytać – to będzie dla Was dobry wybór.

Češka z Česka. Jana z bloga Češka z Česka opowiada o gotowaniu tradycyjnych potraw, przypomina zapomniane zwyczaje, a takže opisuje niemal już zapomniane święta i wykorzystanie kiedyś znanych i używanych na co dzień ziół. Wszystko to, co kojarzy się z kultura ludową, opisane i ozdobione pięknymi fotografiami. Jeśli więc lubicie ludowość i tradycjonalizm, a do tego chcielibyście poznać trochę czeskiego folkloru, to wspanałe źródło informacji.

Znacie jeszcze jakieś inne fajne czeskie blogi lub kanały? Dajcie znać!

PS Wymienieni twórcy działają głównie na youtube. W Czechach oprócz youtuba bardzo prężnie działa dawny stream.cz, dziś seznam TV. Tam również znajdziecie masę bardzo ciekawych programów – ale o tym pisałam już wcześniej w artykule o czeskim Internecie