Morawy

Morawy to jeden z trzech historycznych regionów Czech, rozciągająca się do południowej granicy Republiki, poprzez regiony Jihomoravsky, Zlinsky, Olomoucky, część Vysociny i Pardubicky oraz enklawy na Slezku. To ważny z historycznego punktu widzenia region, bowiem to właśnie na terenach Moraw rozwinęło się w IX i X w. państwo Wielkomorawskie – pierwsze państwo Słowian Zachodnich.

Stolica Moraw – Brno

Dzisiejszą stolicą Moraw jest Brno – położone w samym centrum wojewodztwa Jihomoravskiego , drugie największe miasto Republiki. To miasto pełne studentów i obcokrajowców stanowi centrum biznesowe dla wielu międzynarodowych firm i jest również dość popularną turystyczną destynacją. Nie może oczywiście równać się z Pragą pod względem liczby odwiedzających je turystów – ale to może i lepiej, gdyż dzięki temu łatwiej jest tutaj poznać faktycznych tubylców, a i zwiedza się przyjemniej niż w tłumie innych turystów. Brno posiada piękną i dość monumentalną starówkę, która rozciąga się na kilku dobrych kilometrach i obejmuje m. in. zamek Szpilberk na wzgórzu oraz katedrę Piotra i Pawła. Położone jest na kilku malowniczych wzgórzach i mimo że wciąż widać i czuć w nim czasem nutę słusznie minionej epoki posiada wiele uroczych zakątków, które są tym bardziej tajemnicze, bo – nieznane.

Region winiarski

Na południe od Brna rozciągają się największe obszary winiarskie Republiki: mikulowski, słowacki, wielkopawlowiski i znojemski. To tereny, które wyróżnia klimat cieplejszy od reszty kraju, na których pojawiają się wszędobylskie winnice, a krajobraz ożywiają białe domeczki zdobione soczyście błękitnym pasem oraz ludowymi kwiatowymi zdobieniami. Opowiadając o Południowej Morawie nie sposób zapomnieć o winie – istotnym składniku morawskiej kultury, wokół którego toczy się życie. Folklor jest tu bowiem wciąż żywy i kultywowany przez wszystkie pokolenia, na przeróżnych okazjach, a przede wszystkim hodach.

Morawski Kras

Tereny na północ od Brna to Morawski Kras, czyli największy region krasowy w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym odnajdziemy ponad 1100 jaskiń i urokliwe widoki na zielonych wzgórzach. Można tutaj udać się na piesze wędrówki, rowerowe wycieczki, a także pozwiedzać jaskinie: zarówno pieszo, jak i w łódce, chociażby w tej najsłynniejszej, Jasinki Punkevni, dzięki której można dostać się do Przepaści Macocha.

Historyczne Morawy

Jeśli natomiast ktoś miałby ochotę na odrobinę historii, to Południowe Morawy mają sporo do zaoferowania również i pod tym względem, bo to właśnie tutaj odbyła się słynna bitwa trzech cesarzy pod Austerlitz, czyli pod czeskim Slavkovem. Aż do 1938 Morawy były główną siedzibą rodu Lichtenstein – ich rezydencje możemy podziwiać do dzisiaj – to pałace Lednice i Valtice. Tutaj też znajduje się rodzinny grobowiec tego słynnego rodu – we Vranovie pod Brnem.

Warte obejrzenia są również inne zamki i pałace – choćby Pernstejn, Veveri, Bouzov czy Vranov nad Dyji, a także morawskie miasta jak Ołomuniec czy Znojmo.

Podsumowując – region nietypowy, jak na Czechy, z królującym winem zamiast piwa, a jednak dużo łatwiej w nim poznać tubylców niż np. w zatłoczonej Pradze.