Emigracja w Czechach

Formalności po przeprowadzce do Czech

EDIT: Uwaga! W sprzedaży mój pierwszy e-book: „Przewodnik po Czechach. Emigracja”! Ten artykuł powstał już dobrze ponad rok temu. Od tego czasu przeczytało go mnóstwo czytelników. Temat emigracji, szczególnie po ostatnich wydarzeniach w kraju, stał się bardzo popularny. W odpowiedzi na zainteresowanie szczegółami życia w Czechach napisałam e-booka o emigracji do Czech, czerpiąc z doświadczeń swoich i innych polskich imigrantów. Sporo w nim informacji na tematy praktyczne: koszty życia, szukanie pracy, załatwianie mieszkania, formalności po przyjeździe, ubezpieczenie zdrowotne i zakładanie firmy. Opowiadam w nim także o czeskim stylu życia, czeskiej mentalności, czeskiej kulturze pracy i o tym, czy język czeski jest do życia w Czechach konieczny oraz jak się go uczyć. Jeśli poważnie myślisz o wyjeździe, ta pozycja pomoże Ci zebrać komplet informacji przed podjęciem decyzji – choćby do porównania opcji wyjazdu do innych krajów. Serdecznie polecam -> tutaj poznasz szczegóły.

Niedawna seria o przeprowadzce do Czech cieszy się niezmienną popularnością. To chyba najbardziej czytany temat z całego bloga. Każdego dnia przynosi mi kilkudziesięciu nowych czytelników – to cyfry dotąd dla mnie niespotykane! Cieszę się z tego bardzo i mam nadzieję, że opublikowane informacje pomagają Wam w podjęciu decyzji o przeprowadzce do Czech. W związku z tym pomyślałam, że warto by porozmawiać o tym, jakich formalności należy dopełnić już PO PRZEPROWADZCE. Dokąd iść? Co i komu zgłosić? Czy w ogóle należy się czymkolwiek przejmować?… Dziś podzielę się z Wami przydatnymi TRIKAMI, które pomogą ogarnąć formalności po przeprowadzce do Czech.

Przeprowadzka do Czech a UE

Zacznijmy od tego, że jako obywatele państwa członkowskiego UE do wjazdu na teren Republiki Czeskiej nie potrzebujemy ani wizy, ani paszportu. Wszystko, czego do szczęścia nam potrzeba, to dowód osobisty. Aby podjąć pracę, nie jest wymagane pozwolenie na pracę. Wystarczy chętny pracodawca. Jeśli jednak planujemy pobyt na terenie Republiki Czeskiej, który trwać będzie ponad 30 dni, konieczne jest dopełnienie kilku formalności.

Zgłoszenie pobytu ponad 30 dni

Podobnie jak hotele i pensjonaty powinny powiadomić służby porządkowe o Waszym przyjeździe w ciągu pierwszych dni Waszego pobytu, tak i Wy, przyjeżdżając do Czech i mając zamiar przebywać tutaj ponad 30 dni, powinniście zgłosić ten fakt na policji dla cudzoziemców (cz. cizinecká policie). O ile nie zajmie się tym gospodarz (a jeśli wynajmujecie mieszkanie od osoby prywatnej, to jest to niemal pewne), obowiązek ten spoczywa na Was. Jest to jednak tylko formalność i zgłoszenie tego faktu nie powinno zabrać więcej niż kilkanaście minut. Przy zgłaszaniu należy podać następujące dane: imię i nazwisko, datę początku pobytu, datę urodzenia, obywatelstwo, numer dokumentu tożsamości, numer wizy (nie dotyczy obywateli UE), adres stałego pobytu (w PL), cel pobytu w Czechach, nazwisko osoby, u której mieszkamy/wynajmujemy i adres zamieszkania w Republice Czeskiej. Tutaj zamieszczam link do formularza, który będzie trzeba wypełnić. Odpowiednie oddziały policji dla cudzoziemców znajdziecie tutaj. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny w wysokości do 3 000 CZK. Zmiany w danych dostarczonych policji należy zgłaszać albo na policji dla cudzoziemców (jeśli nie mamy potwierdzenia pobytu tymczasowego lub stałego) albo w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (jeśli potwierdzenia pobytu mamy).

Potwierdzenie pobytu tymczasowego

Jeśli macie zamiar przebywać na terytorium Czech dłużej niż 3 miesiące, możecie ubiegać się o potwierdzenie tymczasowego pobytu. Nie jest to obowiązek, ALE może przydać się przy ubieganiu się o kredyt lub np. rejestrację auta. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz przygotować następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości (np. dowód)
 • dokument potwierdzający cel pobytu (np. umowa o pracę, potwierdzenie prowadzenia firmy, itp.)
 • 1 fotografię
 • dowód ubezpieczenia podróżnego (o ile celem pobytu nie jest praca, bo wtedy ubezpieczenie jest oczywiste i obowiązkowe)
 • dowód posiadania miejsca zamieszkania (np. umowa o najem)

Wniosek wraz z dokumentami musi zostać złożony osobiście. Przy otrzymaniu potwierdzenia o pobycie tymczasowym otrzymujemy numer identyfikacyjny, innymi słowy – czeski PESEL, w oryginalne: rodné číslo. Tutaj znajdziecie listę urzędów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, gdzie można złożyć wniosek o wydanie potwierdzenia pobytu tymczasowego. Udając się jednak do biur MOI należy uzbroić się w cierpliwość, a w miarę możliwości, umówić się na wizytę przez Internet – oszczędzi nam to wielu godzin oczekiwania.

Stały pobyt w Republice Czeskiej

Stały pobyt w Republice Czeskiej obywatel UE może uzyskać po spełnieniu następujących warunków:

 • 5 lat nieprzerwanego zamieszkania w ČR (2 lata w przypadku osób, które min. od roku są członkiem rodziny osoby posiadającej stałe prawo pobytu w ČR)
 • nie może zaistnieć żaden powód do odmowy (np. stanowienie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, itp.)

Należy wówczas wypełnić odpowiedni wniosek oraz przedstawić następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości (np. dowód)
 • dokument potwierdzający zamieszkanie w Czechach w ciągu ostatnich 5 lat
 • fotografię
 • dowód posiadania miejsca zamieszkania

MOI ma 60 dni na podjęcie decyzji o przyznaniu stałego prawa pobytu. Stałe prawo pobytu jest wydawane na 10 lat. Później można ubiegać się o przedłużenie o kolejne 10 lat.

Historia medyczna i świadectwo pracy

Podejmując pracę w Czechach zostaniecie skierowani na badania lekarskie. Jednak jeszcze przed wyjazdem warto pamiętać, że najprawdopodobniej zostaniecie poproszeni także o dostarczenie historii choroby w Polsce. O co chodzi? Ano o kartę pacjenta z przychodni lekarza rodzinnego. Z opowieści osób, które dzieliły się swoimi przeżyciami na grupie Polacy w Czechach wynika, że zazwyczaj wystarczy wypis z karty choroby od lekarza rodzinnego, przetłumaczony na język czeski. Zanim jednak zamówicie tłumaczenie, upewnijcie się, jaki jego rodzaj będzie potrzebny. Może się okazać, że tłumaczenie przysięgłe wcale nie jest potrzebne i wystarczy zwykłe, które jest zdecydowanie tańsze (a jakością nie powinno w żadnym wypadku odbiegać od przysięgłego). Jeśli zaś chodzi o świadectwo pracy – prawdopodobnie poproszą Was o nie w kadrach – sytuacja jest podobna. Przed jego tłumaczeniem warto dopytać, czy konieczna jest wersja poświadczona urzędowo. Najprawdopodobniej wystarczy zwykłe tłumaczenie, co pozwoli Wam zaoszczędzić kilkaset koron.

Rejestracja auta w Republice Czeskiej

Po przeprowadzce do Czech i załatwieniu wstępnych formalności związanych z prawem do pobytu na terenie ČR, większość osób może odetchnąć z ulgą. Nie dotyczy to jednak posiadaczy aut. Obywatele innych państw członkowskich mogą jeździć autem zarejestrowanym w swoim kraju pochodzenia w Republice Czeskiej aż do 6 miesięcy. Po tym okresie obowiązkowa jest jego rejestracja w Czechach. Jeśli natomiast otrzymacie prawo do stałego pobytu, czas ten skraca się do 2 tygodni. I choć udowodnienie komukolwiek, że posiada auto dłużej niż przepisowe pół roku byłoby prawdopodobnie karkołomne, nie zmienia to faktu, że za niewypełnienie tego obowiązku można zostać ukaranym grzywną aż do 50 000 CZK. Jak to zrobić? Możecie przeczytać tutaj: Jak zarejestrować auto w Czechach

Mam nadzieję, że zebrane w pigułce informacje pomogą Wam rozpocząć nowy okres życia w Czechach bez zbędnego stresu.

Powodzenia!

Marta

PS Jeśli znacie jeszcze jakieś inne przydatne informacje, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Przydatne linki: