Doszłam do wniosku, że jeśli nie zacznę pisać pomiędzy, w przerwie, na kolanie, nie zacznę już nigdy. Od finału podcastu minęły już ze dwa miesiące. Nie mam pojęcia, kiedy to upłynęło! Na blogu od tej pory cisza niczym makiem zasiał, tymczasem w życiu – działo się mnóstwo. Po pierwsze i najważniejsze – zostaliśmy z Lubym pełnowymiarowymi czeskimi ogrodnikami. Całą wczesną wiosnę intensywnie poszukiwaliśmy ogródka i w końcu się udało. Wynajęliśmy ogródek w ogródkowej kolonii, która… przypomina najprawdziwszy hobbiton. Jak Boga kocham – całość położona jest na stromym wzgórzu, w dole szumi Svitava, a z góry (to jest, od nas) rozciąga się uroczy widok na dolinę z jedną ze starych dzielnic Brna (która jeszcze do nie tak dawna była osobną wioską).
Staliśmy się czeskimi ogrodnikami
Nie mogliśmy chyba znaleźć bardziej uroczej działeczki. Co prawda, wymaga ona wieeeelu roboczogodzin i od czasu jej wynajęcia spędzamy większość wolnych popołudni na walce z perzem i pajasanem, ale… dawno nie czułam takiej radochy. Zakładamy miniplantację pomidorów, papryk, ziół, cukinii, dyni i czego tylko dusza zapragnie. Nie chcą mi upowszechnić moich ulubionych pomidorów malinowych w Brnie? To je sobie sama wyhoduję!*
Ale dość o tym. Sedno tego wywodu jest takie, że mam wrażenie, że tydzień się jeszcze bardziej skrócił. Tymczasem ja już się nacieszyłam przerwą w pisaniu. Czas wracać. A skoro właśnie na dobre rozpoczyna się sezon turystyczny, postanowiłam rozpocząć właśnie od tego – moich ulubionych programów turystycznych z czeskiej telewizji.
Czeskie programy turystyczne
Piszę „moich ulubionych”, bo nie będzie to lista wszystkich najlepszych programów, ale raczej subiektywne zestawienie tych, które mnie najbardziej do tej pory urzekły. Nie twierdzę, że obejrzałam wszystkie – ale na tyle, że wiem, czego się po nich spodziewać. No bo jeśli szukać inspiracji na czeskie wycieczki, to gdzie lepiej niż w czeskich programach turystycznych?…
Stezka Českem i Mirek Vladyka
Absolutny hit tego sezonu to program produkcji czeskiej telewizji publicznej: Stezka Českem, który prowadzi jedyny w swoim rodzaju Mirek Vladyka. Cały koncept opiera się na pokazywaniu szlaku wiodącego wokoło Republiki Czeskiej. Sam szlak, wytyczony przez grupkę zapaleńców kilka lat temu, do nie dawna nie był wcale znany. To się powoli zmienia, między innymi dzięki temu programowi – a w nim sympatyczny prowadzący rusza na własnych nogach z najbardziej położonego na zachodzie punktu Republiki do tego położonego najdalej na wschód – innymi słowy przemierza kraj i opowiada, co po drodze doświadcza. Całość okraszona jest wyjątkowo trafnie dobraną muzyką i słowem. Nie brakuje tu nutek poetyckich, ciekawostek historycznych, a nawet pewnej refleksji podróżniczej. Tak, chyba nie ma co ukrywać – ten program totalnie mnie zauroczył. Jeśli lubicie Czechy, szukacie kolejnych kierunków do zwiedzania, to jest idealny sposób na spędzenie pół godziny wieczorem przy herbacie.
Karavanem po Polsku i Zbigniew Czendlik
To bywa chyba tak, że w każdym sezonie pojawia się jakiś jeden albo dwa hity – w tym oprócz wspomnianej Stezky, jest też program Karavanem po Polsku. Nie będę go tutaj jakoś szczególnie zachwalać, bo nie opowiada on o Czechach, tylko o Polsce (!), ale jest to zjawisko co najmniej ciekawe. Prowadzącym jest Zbigniew Czendlik, czyli polski ksiądz mieszkający w Lanškrounie, który jedzie karavanem (czyli kamperem) po naszym kraju i przedstawia go czeskiej widowni. To kolejny sezon programu; we wcześniejszych publiczność poznawała z innymi prowadzącymi już same Czechy, Słowację i Węgry. Jak to możliwe, że Polska przeskoczyła w tej konkurencji Niemcy lub Austrię?… Pytanie pozostaje otwarte**.
Příběhy starých hospod i Josef Polášek
Czy wspomniałam już o podróżniczych hitach sezonu czeskiej telewizji? Otóż zeszłoroczny hit (i jeszcze o rok wcześniejszy) również mnie urzekł; mało tego, odbyłam już kilka wycieczek inspirowanych ni mniej, ni więcej, tylko właśnie tym programem – choćby tę, gdy z Lubym udaliśmy się na 20-km trekking w okolicy Hlinska, by tam znaleźć hospodę nieprzerwanie działającą od… 1792 r.! Nie przecierajcie oczu – ta restauracja naprawdę jest starsza niż historie rodzinne niejednego z nas. Příběhy starých hospod, bo to o tym programie mowa, prowadzi Josef Polášek, pochodzący ze Zlina aktor teatralny i telewizyjny. W każdym odcinku prezentuje jeden konkretny region, a w nim odwiedza kilka tytułowych starych hospod, czyli lokali, które działają co najmniej od stu lat. Zazwyczaj rozmawia z właścicielami, nierzadko potomkami założycieli rzeczonych restauracji, którzy dzielą się rodzinnymi opowiastkami. Wiele z nich kryje ciekawe historie. Jeśli planujecie wypad do Czech w jakiś konkretny region, warto sobie odpalić odcinek Příběhów z wybranego regionu i zobaczyć, co ciekawego znajduje się w okolicy. Możecie znaleźć prawdziwe perełki.
Skryté skvosty i Jaroslav Plesl
Skryté skvosty z prowadzeniem Jaroslava Plesla to kolejny program wart Waszej uwagi. Tytułowe Skryté skvosty to nic innego jak ukryte skarby, po których aktor nas oprowadza i o których ze swadą opowiada. Jeśli interesują Was zamki, wieże, pałace, historie arystokratycznych rodzin i odrobina architektury i historii – to zdecydowanie jest program dla Was. Pośród licznych odcinków znajdziecie tu takie, dzięki którym poznacie historie słynnych miejsc – na przykład Rožmberku – ale i takich, których przeciętny turysta z Polski raczej nie zna – choćby Raduň czy Kynžvart.
Klenoty naší krajiny i Mirek Vladyk
Z kolejnym programem Klenoty naší krajiny wraca do nas wspominany przy okazji Stezky Miroslav Vladyka. Tym razem zabiera nas w krajobrazową podróż przez Czechy, prezentując różne chráněné krajinné oblasti, czyli po naszemu nic innego jak parki krajobrazowe. Świetna seria dla wszystkich, którzy chcą poznać te najpiękniejsze zakątki Czech w miłym towarzystwie – będzie tu sporo widoków, trochę historii i niemała dawka uroku pana prowadzącego.
Putování s párou i Josef Polášek
Czy to już koniec? Oczywiście, że nie – nie moglibyśmy się przecież obyć bez programu dla miłośników kolei, prawda? Putování s párou to program, w którym Republikę Czeską poznajemy z perspektywy… pociągu. Na wyprawy kolejowe zabiera nas ponownie Josef Polášek. W każdym odcinku poznajemy inną trasę kolejową i ciekawe miejsca w jej okolicy. Nie zabraknie historii, wspomnień związanych z Austro-Węgrami, ciekawych ludzi i rozmów z nimi, a także pięknych krajobrazów.
Kilka innych smaczków
Na zakończenie dorzucę jeszcze program czesko-polski, prezentujący ciekawe turystyczne miejsca czesko-polskiego pogranicza: Hranice bez hranic/Przez granice (program powstał we współpracy z telewizją TVP Wrocław (nie był chyba emitowany w ogólnokrajowej TVP; jaka szkoda!) oraz Na vrchokly hor, który prowadził Vladimír Čech (dziś już nieżyjący aktor, znany m.in. z czeskich Milionerów) – opowiadający historię znanych górskich schronisk.
Jak widzicie – pretekstów do opowiadania o Republice Czeskiej w czeskiej telewizji zdecydowanie nie brakuje! Nic, tylko oglądać. A Wy? Macie jakiś swój ulubiony czeski program turystyczny?
PS Jak wspominałam, TO NIE JEST PEŁNA LISTA programów. Wybrałam tylko kilka wg mnie najlepszych – ale najlepiej sprawdźcie sami, co lubicie najbardziej.
* To oczywiście piszę z przymrużeniem oka. Pomidory malinowe pojawiają się od jakiegoś czasu w Lidlu. Importowane z Polski, rzecz jasna.
** Otwarte, ale Ci, co mnie czytają dłużej, pewnie wiedzą, co podejrzewam. Możecie o tym poczytać w jednym z wcześniejszych wpisów: Dlaczego w Czechach jest tak drogo?