Czeska kultura, Czeski internet

Polskie blogi o Czechach

Dawno się nie odzywałam. Kwarantanna na dobre weszła do naszego życia i szczerze mówiąc, jako osoba, która na co dzień pracuje z domu przy komputerze, każdą wolną chwilę, którą mogłam, ostatnio przeznaczałam na wyjście na dwór. Tak, już od zeszłego piątku możemy wychodzić w sobie tylko wiadomych celach (nie musi to być lekarz, sklep lub praca) oraz spotykać się do 10 osób. Oczywiście w maseczkach. Skrzętnie to wykorzystywałam! Odwiedziłam mój ulubiony brneński park (Lužánky), w którym to panowała iście wakacyjna atmosfera, ponieważ na kocach siedziało sporo ludzi, którzy wylegiwali się w słońcu i popijali piwo z pobliskiego okienka*, byliśmy na kilku mniejszych i większych wycieczkach. A dziś, jako że o odwiedzeniu Republiki Czeskiej na razie można tylko pomarzyć, postanowiłam zrobić krótki przegląd polskiej czeskiej blogosfery. To znaczy pokrótce przybliżyć Wam, kim są inni czechofile lubiący stukać w klawiaturę i opowiadać o swojej miłości do Czechów w internetach. A więc: krótki przegląd polskich blogów o Czechach – czas start!

*okienko -> to czeska odpowiedź na zamknięcie hospod. Jeśli myśleliście, że Czesi na czas kwarantanny stali się abstynentami, to jesteście w grubym błędzie. Wszędzie pootwierały się tzw. okénka, w których można dostać piwo na wynos i skonsumować je w pobliżu.

Czechofile

Na pierwszy rzut idzie twórczość Czechofilów. To blog skupiający się głównie na sferze kulturalnej, chociaż nie zabraknie tam także tekstów o naturze socjologiczno-publicystycznej; mniej jednak o turystyce. W tej materii autorzy bloga wyżyli się w wydanym przez nich przewodniku [z którego, notabene, sama wielokrotnie korzystałam] pt. Praktyczny przewodnik Czechy wydawnictwa Pascal. Przewodnik całkiem udany – jak to z serii Pascala – a autorom udało się przemycić pomiędzy opisami architektury i historii całkiem sporo ciekawostek o życiu w Czechach, co się bardzo ceni! Dodatkowo prowadzą również prężną grupę na fb Jestem Czechofilem, gdzie można poznać całe mnóstwo ciekawych informacji i podyskutować o Czechach.

Pokochaj Czechy

Pokochaj Czechy – to jeden z moich ulubionych blogów traktujących o Czechach. Dlaczego? Ponieważ autor ma bardzo praktyczne podejście i podejmuje wiele przydatnych tematów, od cen winiet na autostradach, przez korzystanie z promocji przewoźników kolejowych podczas podróżowania do Czech, po poruszanie się komunikacją miejską w Pradze. Znajdą się tu także propozycje ciekawych wycieczek oraz ciekawe felietony kulturowe. Strona jest przejrzysta, łatwa w nawigacji – no po prostu cenne źródło praktycznych wskazówek, z których sama [mieszając w Czechach] korzystam. Odwiedziny przed wyjazdem do Czech bardzo wskazane!

Blogi o Pradze

Dalej następują dwa blogi traktujące o czeskiej stolicy – Pradze. Pierwszy z nich prowadzi Dominika, która uwielbia architekturę oraz Pragę i te dwie pasje łączy na pięknym wizualnie blogu ArchiTrav. Jeśli kochacie Pragę, to jest adres, który koniecznie musicie poznać przed wyjazdem! Dominika opisuje i pokazuje architektoniczne smaczki Pragi, o których ja, szary człowieczek niezbyt wykształcony w tej materii, nie ma zielonego pojęcia. Znajdziecie tu też informacje o tym, gdzie w Pradze parkować [to wbrew pozorom bardzo istotny temat!], gdzie szukać tanich noclegów, gdzie dobrze zjeść oraz jak się po Pradze poruszać. Wszystko to napisane z luzem i w miłej atmosferze.

Drugim blogiem o Pradze, który warto poznać, to blog Eweliny Knotek, która już od 10 lat mieszka w czeskiej stolicy i właśnie o tym u siebie pisze. Możecie u niej sporo dowiedzieć się na temat aktualnej sytuacji w Czechach, o życiu w Pradze, o tym, jakie miejsca poleca do odwiedzenia, a także różne ciekawostki kulturowe. Niedawno też wydała e-booka o zwiedzaniu Pragi – zajrzyjcie, może i Was zainteresuje 😊

Sąsiedzkim okiem

Sousedi.pl to niebanalna propozycja dwóch polskich czechofilów: pani Prochazkovej i pana Prohlidki. Te dwa przybrane [jak podejrzewam] nazwiska sporo zdradzają o naturze bloga! Autorzy lubią podglądać życie naszych południowych sąsiadów z dużą dozą ciepła i życzliwości, opisując na łamach bloga zarówno sprawy polityczne, kulturowe i gastronomiczne, jak i społeczne. Dowiecie się tu np. dlaczego żeńska końcówka nazwisk „ova” miałaby zniknąć lub nie z czeskiego społeczeństwa albo jak Czesi chronią małe browary przed kryzysem. Miła lektura dla każdego Czechofila!

Czechy czyli robimy sobie raj – to blog, który swoją nazwą nawiązuje do słynnej książki Mariusza Szczygła „Zrób sobie raj”. Autorzy całą rodziną wyemigrowali do Czech kilka lat temu i teraz z tej perspektywy opisują realia życia w Republice Czeskiej. Czy to faktycznie aż taki raj, skoro postanowili przenieść całe swoje życie do sąsiadów?… Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ale w jej znalezieniu na pewno pomoże Wam lektura ich bloga. Znajdziecie tu felietony zarówno praktyczne (np. jak nie stracić fortuny na przelewach z CZ do PL i na odwrót), jak i społeczne (np. o tym kim był i co znaczył dla Czechów Karel Gott), które świetnie tłumaczą Polakom czeski punkt widzenia na świat. Bardzo polecam!

Inaczej

Poznaj Republikę Czeską – to blog trochę w dawniejszym tego słowa znaczeniu. Nie posiada rozbudowanego menu, przez co znajdowanie odpowiednich treści na stronie jest utrudnione – nie dajcie się jednak zniechęcić. To chronologiczny zapis podróży po Republice Czeskiej z bardzo dokładnym opisem różnych atrakcji turystycznych w tradycyjnym stylu. Może stanowić źródło inspiracji na podróże, ale również praktycznych wskazówek, jak zaplanować trasę.

Lepiej po czesku – to co prawda nie blog, ale fanpejdż na facebooku, prowadzony przez Annę Jakubowską, lektorkę języka czeskiego z Warszawy. Jeśli myślicie sobie, że aby pisać o Czechach i języku czeskim, trzeba być albo Czechem, albo mieszkać w Czechach, to jesteście w błędzie! Profil Anny [mimo że póki co niezbyt znany] jest w mojej skromnej opinii świetny. Publikuje ona w pięknej wizualnej formie masę ciekawostek językowych, plansz o konkretnych słowach albo pułapek na Polaka, w które pewnie większość z nas, uczących się czeskiego, daje się złapać. Jeśli więc myślicie na poważnie o nauce czeskiego albo po prostu bawi was poznawanie czeskiego – koniecznie do niej wpadnijcie.

Na sam koniec wymienię jeszcze jeden blog, który mnie zaciekawił i nadal stanowi źródło informacji, mimo że nie jest już aktualizowany – to Knedle i piwo autorstwa Macieja Płonczyńskiego. Maciej opisywał swoje życie w Pradze, okraszając obserwacje codziennego życia w Czechach opowieściami o poznawaniu kraju i swoich nowych krajan. Nadal można na nim znaleźć garść ciekawych artykułów, chociaż niestety autor już nie dodaje nic nowego.

Powyższy przegląd nie jest rankingiem, a kolejność prezentacji jest przypadkowa. Nie twierdzę, że na innych blogach nie znajdziecie świetnych informacji o Czechach – ale w moim przeglądzie skupiłam się na blogach wyłącznie o czeskiej tematyce, a więc nie brałam pod uwagę wszystkich blogów podróżniczych, które popełniły o Czechach jeden lub dwa wpisy. To zupełnie inna kategoria. Dajcie znać, czy znacie powyższych twórców albo jeszcze kogoś innego, kogo nie znam i pominęłam – chętnie poznam innych fanów czeskiej rzeczywistości.

M.

EDIT: Uwaga! Już niedługo w sprzedaży mój pierwszy e-book: „Przewodnik po Czechach. Emigracja”! Jeśli myślisz o wyprowadzce do Czech, to jest pozycja dla Ciebie! Zapisz się na listę chętnych już dziś!