Czechy weekendowo, Urlop

Kawiarnie w Brnie

Zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na miasto ma fakt, że znajduje się w promieniu mniej niż 150 km od Wiednia i było kiedyś częścią Austro-Węgier?… Nie?…Cóż. Architektura prawdopodobnie będzie zbliżona. Pewnie ludzie będą umieli tańczyć, i tańczyć będą w sezonie na balach. I będą mieli cudne kawiarnie. Jeśli tak się zdarzy, że do jednego z takich miast zawitacie – przyda Wam się krótki przewodnik pt. kawiarnie w Brnie.

To nie będzie długi post. Ten był przed tygodniem! [Historia języka czeskiego w pigułce – przyp. autorki] Tym razem chciałabym się z Wami podzielić kilkoma fajnymi miejscówkami, do których warto zajrzeć, usiąść i zamówić coś dobrego. Na przykład kawę. Kultura kawiarni ściśle łączy się z historią – to właśnie Wiedeń nadawał ton, a moda picia kawy, która z czasem stała się tradycją, rozszerzała się na inne miasta Cesarstwa, w tym Brno. Notabene, wiedzieliście, że kawiarniana tradycja powzięła swe korzenie po odsieczy wiedeńskiej w 1683, kiedy to Jerzy Kulczycki w nagrodę za zasługi dla miasta otrzymał 300 worków z kawą i założył pierwszą kawiarnię?…

Przyznam szczerze. Ja z kawą za bardzo się nie lubimy. To znaczy ja uwielbiam jej niebiański zapach, a ona uwielbia wylewać się z mojej filiżanki wprost na jasną bluzkę. Innych zbliżeń raczej nie preferujemy. Niemniej jednak podpytałam kilku prawdziwych kawoszy o to, gdzie w Brnie najlepszą kawę podają. Ewentualnie herbatę. Ewentualnie dokąd warto się udać, by tej kawiarnianej atmosfery zażyć. Powiem tak – adresów im nie brakowało. To raczej mi zabrakło czasu, by te miejsca odwiedzić!

 

Cafe Placzek

To znana kawiarnia, funkcjonująca od 2013. Położona praktycznie w samym centrum, z dość nietypowym widokiem na fasadę klasztora Minorytów. Znani nie tylko z pysznej kawy, ale i ciekawego podejścia do zdrowego żywienia – w czasach fast foodów i tanich produktów koncernowych dbają o to, by ich menu tworzone było z produktów od dobrych dostawców. Do tego mają i coś dla tych, którzy chcieliby swoją przygodę z kawą rozpocząć – mały przewodnik po kawiarnianych tajemnicach. Design nawiązuje trochę do starych, austriackich kawiarni, ale ma również coś z nowoczesności. Bardzo polecam!

PS Kawa z buraków to jednak wyzwanie. Tylko dla odważnych…

 

Jazzowa kawiarnia Podobrazy

To kawiarnia mieszcząca się w samym sercu Brna, praktycznie na samym Zelnaku. W Brnie od pewnego czasu dostrzegam ferment, który objawia się powstaniem wielu przybytków ciekawej natury, nowoczesnych, garściami czerpiących z różnych trendów. Tym razem to jazz. Napijecie się tutaj pysznej herbaty, mięty, a nawet gorącej czekolady. Kawę oczywiście parzą także, a to wszystko ze wspaniałym widokiem na mój ulubiony Zelnak, na którym, w drodze powrotnej, w sezonie możecie się zaopatrzyć w warzywa i owoce od lokalnych producentów. Nic, tylko brać!

Kończąc pierwszy post kawowy dodam jeszcze jedną miejscówkę, którą każdy amator kawy powinien znać. To sklep Kopi Luwak w pobliżu Namesti Svobody, gdzie znajdziecie chyba wszystko, co można sobie kawosz wymarzyć. Podobno.