Witam Was świątecznie. Czy też jesteście już w fazie, że na widok karpia i pierogów cieszycie się na powrót do codziennej diety? 😊 Ja powoli docieram do tego punktu. Tymczasem, pomiędzy świątecznym śniadaniem a spacerem, przybywam do Was z dawno obiecaną recenzją, ostatnią już w tym roku, jednego z kilku czeskich przewodników, które się w tym roku na polskim rynku ukazały (a było ich kilka! Zresztą, na blogu możecie przeczytać recenzje kilku z nich).
Dziś na ruszt biorę przewodnik dość nietypowy: raz, że traktuje głównie o Pradze, dwa, że nie ma tu stricte poleceń tras ani miejsc do odwiedzenia. To nie jest przewodnik, który bierze się ze sobą w kieszeń na zwiedzanie, wyciąga przed konkretnym kościołem i czyta, co ciekawego można zobaczyć w środku. To książka zdecydowanie innego rodzaju, dla wszystkich tych, którzy do podróży lubią się przygotować kilka tygodni wcześniej, którzy swoją wyprawę przeżywają na długo, zanim jeszcze w ogóle wystawią stopę za próg. Tutaj bowiem poznacie Pragę od podszewki; nie skupicie się na konkretnych datach i stylach, ale poznacie jej ducha.
Nie jest to tak dogłębne studium czeskości tego miasta, jakie proponuje Surosz w swoich Praskich ścieżkach, ani tak poetyckie, jakie wybrał Ripellino Angelo Maria w Pradze magicznej, czy nietuzinkowe i osobiste, jak prezentował Szczygieł w Osobistym przewodniku po Pradze. Sekrety Pragi Wojciecha Kantora to zbiór historycznych anegdotek, ciekawostek, historyjek, które związane są z Pragą i na jej obraz się składają. I nic dziwnego – autor to licencjonowany przewodnik po Republice Czeskiej, który ten kraj i jego stolicę od lat prezentuje turystom i przyjeżdżającym.
Znajdziecie tu oczywiście rzeczy dla klasycznych czechofilów znane: ścianę Lennona, knedliki, Kafkę, Barrandov, czy Szwejka (czyli, nazwijmy to, Pragę w wersji podstawowej), ale także smaczki mniej znane, mniej oczywiste, a przez to ciekawsze: historię orchestrionu, który staje się pretekstem do opowiedzenia o kulturze chalupaření, historię kolei i praskich dworców czy kanałów i podziemi. Przeczytacie także niedawno przeniesioną na wielki ekran historię czeskiego wirtuoza, Il Divino Boemo, czyli Josefa Myslivečka. Poznacie także współczesnego nam księcia Karla von Schwarzenberga, który oprócz tego, że odegrał pewną rolę w drodze do demokratyzacji Czechosłowacji i prawie został prezydentem później powstałych Czech, był też ogromnym czeskim patriotą i niezwykle znanym czeskim arystokratą. Jego historię, oficjalną i tę bardziej prywatną, można zresztą poznać w niedawno emitowanym przez czeską telewizję dokumencie stworzonym przez jego córkę (polecam!).
Słowem: jeśli jesteście fanami Pragi, serdecznie polecam Wam tę pozycję. Zdecydowanie uzupełni ona Wasze wiadomości na temat czeskiej stolicy, bo zawiera sporo informacji uzupełniających powszechnie znane motywy i historie. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Księży Młyn mam dla Was dwa egzemplarze tego przewodnika. Aby je wygrać, weź udział w konkursie:
Zasady konkursu:
- Odpowiedz na pytanie: „Jakie sekrety Republiki Czeskiej odkryłeś(-aś) podczas swojej ostatniej podróży do Czech?”. Odpowiedź dodaj jako komentarz do posta promującego tę recenzję na profilach społecznościowych DCW do 29 grudnia 2024 r. Linki do umieszczenia odpowiedzi: FB lub IG.
- Spośród opublikowanych odpowiedzi wybiorę dwie najciekawsze, których autorzy otrzymają wspomniane książki. Wówczas poproszę ich także o podanie danych do wysyłki książek.
- Administratorem danych laureatów jest Marta Pasińska, autorka bloga DCW. Dane zostaną wykorzystane do przesłania nagród. W razie jakichkolwiek pytań z tym związanych proszę o kontakt na: pasinska.marta@gmail.com.
- Każda nadesłana odpowiedź może zostać opublikowana na blogu oraz wyróżniona w mediach społecznościowych autorki bloga DCW.
- Ogłoszenie zwycięzców 30 grudnia na łamach bloga [niniejszy wpis zostanie zaktualizowany z informacją o laureatach].
- Wysyłka nagród po 30 grudnia 2024 r na wskazany przez laureatów paczkomat na terenie Polski.
- Biorąc udział w rozdaniu, akceptujesz niniejszy regulamin.
Zapraszam do zabawy!
M.